Strona główna » Poradnik » Założenie firmy i rejestracja firmy „krok po kroku”

Zakładanie i rejestracja firmy „krok po kroku”

Myślisz o założeniu własnej firmy? Jednak zbyt dużo formalności sprawiają, że ciężko Ci zacząć? Zapoznaj się z naszym poradnikiem, wyjaśnimy Ci jak w prosty jak to zrobić krok po kroku. Jednak aby zacząć pracować na własny rachunek, przede wszystkim musisz sprawdzić czy spełniasz odpowiednie kryteria:

  1.  czy masz ukończone 18 lat?
  2.  czy posiadasz pełną zdolność do czynności prawnych ?
  3.  czy posiadasz odpowiednie obywatelstwo ?
    a. jeśli jesteś obywatelem z poza państw członkowskich UE i państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego powinieneś dopełnić kilka dodatkowych formalności.

Zakładanie firmy w Polsce wcale nie musi być trudne, wybraliśmy dla Was 3 sprawdzone metody, aby załatwić tą sprawę w prosty i szybki sposób.

Założenie firmy – metoda I – Skontaktuj się z Nami.

Pierwszą metodą do której zachęcamy, jest spotkanie w naszym Biurze Rachunkowym, które oferuje takie usługi. Biuro Rachunkowe e-KIP przeprowadzi Cię przez ten proces, spotkanie odbywa się zarówno w siedzibie firmy przy al. Armii Krajowej w Rzeszowie, jak i w formule ONLINE (Otrzymasz link, który pozwoli w bezpieczny sposób połączyć się z naszą Księgową). Doświadczona księgowa pomoże Ci wyjaśnić Ci pewne kwestie, które trzeba rozważyć przy założeniu własnego biznesu tj. Forma opodatkowania, obowiązek VAT, czy dobranie odpowiedniego PKD dla Twojej firmy. Możesz się z nami skontaktować przez formularz kontaktowy, który znajduje się na stronie www.e-kip.pl lub mailowo na adres: biuro@e-kip.pl

Założenie firmy – metoda II – Założenie firmy w banku.

Możesz skorzystać z usług banku. Większość banków oferuje taką usługę przy otwieraniu konta firmowego. Decydując się na to metodę, bank przeprowadzi Cię przez proces założenia własnej firmy.

Uwaga! – Aby założyć firmę korzystając z usług banku warunkiem jest posiadanie profilu zaufanego lub potwierdzonego osobiście konta bankowego.

Jeżeli nie masz profilu zaufanego, bank również pomoże Ci go założyć.

Założenie firmy – metoda III – Samodzielne założenie firmy w CEIDG.

Krok I - Rejestracja firmy w CEIDG ( Formularz CEIDG-1)

Jeżeli znasz podstawy rachunkowości, wiesz jaką formę opodatkowania wybrać i jakie PKD (Polska Klasyfikacja Działalności). Możesz skorzystać z metody nr III – samodzielne zgłoszenie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Pierwszym krokiem jest Rejestracja firmy w CEIDG. Wystarczy, że wejdziesz na stronę: https://www.biznes.gov.pl/pl i wypełnisz formularz CEIDG-1. Wypełniając ten wniosek zostaniesz poproszony o wypełnienie swoich danych oraz danych dotyczących Twojej firmy tj. nazwa firmy, miejsce wykonywania działalności.

Krok II – Wybór odpowiedniego numeru PKD.

Każdy przedsiębiorca w Polsce jest zobligowany do przypisania swojej działalności odpowiedniego numeru PKD w Polskiej Klasyfikacji Działalności. Kolejnym krokiem wypełnienia formularza jest zatem wybór rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej. Każdy rodzaj działalności gospodarczej jest oznaczony odpowiednim kodem, który znajdziesz na stronie https://www.biznes.gov.pl/pl/tabela-pkd

Ważną informacją jest to, że nie ma przeszkód aby łączyć kilka rodzajów działalności w ramach jednej firmy. Jednak jeden z rodzajów działalności ( jeden Numer PKD ), trzeba wskazać jako dominujący. Dominującym PKD jest ten który spodziewamy się uzyskiwać największe dochody.

Krok III – Wybór formy opodatkowania ( Urząd Skarbowy ).

Warunkiem założenia działalności gospodarczej jest posiadanie Numeru Identyfikacji Podatkowej ( numer NIP ). Jeżeli dotąd nie posiadało się NIP-u zostanie on nadany przy realizacji przez Ministerstwo naszego wniosku. Każdy wpis powinien tam pojawić się najpóźniej w 3 dni od podpisania wniosku CEIDG, a najczęściej jest już następnego dnia. W formularzu musisz określić formę opodatkowania. Jeżeli zdecydujesz się na założenie
jednoosobowej działalności gospodarczej, możesz wybrać jedną z trzech różnych form. Są to:

  • opodatkowanie na zasadach ogólnych,
  • według stawki liniowej,
  • ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

Uwaga! – Jeżeli nie wybierzesz sposobu opodatkowania, to zostaniesz automatycznie opodatkowany na zasadach ogólnych.

Ważną kwestią jest również to, czy chcesz być czynnym podatnikiem VAT. Jeśli tak, to składasz dokument o nazwie VAT-R . Podobnie jak dokumenty do ZUS, tak samo VAT-R możesz wypełnić wraz z wnioskiem CEIDG lub w wersji papierowej, którą należy zanieść lub wysłać do Urzędu Skarbowego
właściwego ze względu na miejsce prowadzenia działalności.

Uwaga! – Możesz zostać zwolniony z tego obowiązku, jeżeli sprzedaż nie przekracza limitu 200 tys. zł rocznie lub sprzedajesz towary i usługi zwolnione z VAT.

Krok IV – Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Formularz CEIDG-1 wymaga również złożenia odpowiednich dokumentów do ZUS. W tym celu musisz wypełnić i dostarczyć do ZUS jeden z dwóch formularzy:

Do ZUS-u składamy jeden z dwóch podstawowych dokumentów:

  •  ZUA – rejestracja do wszystkich składek – dotyczy wszystkich składek również w przypadku rejestracja do "małego ZUS-u"
  •  ZZA –dotyczy rejestracji składki zdrowotnej i obowiązuje w przypadku ulgi na start lub osób

zatrudnionych jednocześnie na umowę o pracę z wynagrodzenie powyżej minimalnego wynagrodzenia.

Uwaga! – Gdy nie wypełnisz tych dokumentów w trakcje uzupełniania wniosku CEIDG-1, Twoim obowiązkiem jest dostarczenie ich do ZUS w ciągu 7 dni od rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Założenie firmy – za darmo !

Założenie firmy w Polsce, jest darmowe, dlatego gdy zdecydujesz się na prowadzenie księgowości w Naszym biurze, również zrobimy to dla Ciebie za darmo. Dlatego serdecznie zachęcamy do skorzystania z Metody nr 1.
Pomoc doświadczonej księgowej w podejmowaniu pierwszych decyzji biznesowych jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Dzięki takiemu spotkaniu, będziesz mógł rozwiać wszystkie swoje wątpliwości np. jakie stawki podatku dotyczą Twojej firmy, z jakich ulg możesz skorzystać, i jakie obowiązki na Tobie ciążą oraz na co być przygotowanym. A co najważniejsze, będziecie mieli Państwo okazję poznać osobę, która w sposób zorganizowany i
profesjonalny wesprze Was w biznesie!

Scroll to Top